Bytová sazba: Jak ušetřit na elektřině pro společné prostory domu

1 min. čtení
Pokud jste členem SVJ nebo bytového družstva, možná jste už slyšeli o tzv. bytové sazbě. Jde o distribuční tarif elektřiny, který pomáhá snižovat náklady na provoz společných částí domu – třeba na osvětlení chodeb, provoz výtahu, kolárny nebo sušárny.

Kdo má nárok na bytovou sazbu?  

Bytovou sazbu mohou využívat pouze společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytová družstva. Je tedy určená právnickým osobám, které spravují bytové domy. Elektřina s touto sazbou se musí využívat výhradně pro provoz společných částí domu.  Nejde ji uplatnit pro podnikatelské účely, klubovny nebo sportovní spolky.  


Jak bytová sazba funguje?  

Díky bytové sazbě můžete získat výhodnější cenu za distribuci elektřiny. Nejčastěji se přechází z tarifu C01d na D01d, což přináší úsporu na poplatcích za distribuci. Sazbu je možné nastavit pro distribuční tarify D01d, D02d, D27d a D57d.   U posledních dvou jmenovaných je ale potřeba splnit speciální podmínky, například dvojí měření.  


Jak o bytovou sazbu zažádat?  

O změnu tarifu můžete požádat kdykoliv, a to jednoduchým způsobem:  


  1. Napište nám o formulář na businessline@eon.cz.
  2. Vyplňte ho prosím a pošlete nám ho zpět na stejnou adresu. 
  3. Zbytek už vyřídíme my a po kontrole údajů zajistíme změnu tarifu.  

Pokud přepisujete odběrné místo, můžete o bytovou sazbu požádat rovnou při přepisu. Stačí k tomu doložit potřebné dokumenty.  


Vyplatí se změna na bytovou sazbu?  

Ano. Když elektřinu využíváte pro společné prostory domu, může vám tato sazba přinést nižší náklady na distribuci. Každá úspora se počítá a v případě bytových domů to platí dvojnásobně.  


Máte zájem o změnu? Ozvěte se nám. Provedeme vás celým procesem.

Související články

Mohou těžké průmysly zezelenat?
Jak roste civilizace, zrychluje se výstavba i spotřeba. Ačkoliv se snažíme omezovat miliardy tun uhlíkových zplodin, které každý rok proudí vinou průmyslu do ovzduší, existují bohužel i taková odvětví, kde to jde jen ztuha. Mohou se ocelárny, cementárny a další zástupci těžkého průmyslu někdy skutečně zbavit své uhlíkové zátěže a „zezelenat“?
Víc najdete zde
Energetický audit: Žádný strašák, ale užitečný nástroj, který vede k finančním úsporám
Jak ve firmě na energetické úspory i na celkově udržitelnější a ekologičtější energetické fungování? Pomoci může energetický audit. Pro některé společnosti je povinný ze zákona, prospět ale může i těm, které se pro něj rozhodnou dobrovolně. Podnikům totiž přináší spoustu informací a výhod.
Víc najdete zde